Elektrodrążenie EDM

Niekiedy zastosowanie obróbek mechanicznych jest utrudnione z powodów ekonomicznych i/lub technologicznych. Wychodząc naprzeciw takim wymaganiom opracowano nowe techniki, do których zalicza się m.in. obróbka elektroerozyjna (EDM – ang. Electrical Discharge Machining). Usuwanie materiału z powierzchni przedmiotu obrabianego następuje w wyniku oddziaływania energii elektrycznej (okresowe wyładowania iskrowe lub w łuku elektrycznym inicjowane między powierzchniami przedmiotu obrabianego a narzędziem zachodzące w ośrodku roboczym o właściwościach dielektryka).

W naszej ofercie znajdują się następujące usługi elektrodrążenia:

  • Elektrodrążenie drutowe, cięcie drutem WEDM

Jest to metoda wysokoprecyzyjnego wycinania elektrodą drutową elementów o zaprogramowanych kształtach. Możliwe jest również prowadzenie drutu pod kątem, co pozwala uzyskać odmienny kształt na górze i dole przedmiotu obrabianego. Znaczącą zaletą tej metody jest możliwość obróbki materiałów o wysokiej twardości takich jak np. stale hartowane czy węgliki spiekane, ale także uzyskiwanie wysokich dokładności wymiarowych w połączeniu ze znakomitą jakością obrobionych powierzchni. Obróbka WEDM jest stosowana przede wszystkim przy wykonywaniu wykrojników, elementów form czy różnego rodzaju narzędzi.

W naszym parku maszynowym posiadamy elektrodrążarkę AgieCharmilles CUT 300SP firmy GF Machining Solutions, zapewniającą obróbkę elementów o wymiarach do 1200 x 700 x 400mm i wadze do 1500 kg. Jesteśmy w stanie uzyskać kąt cięcia maksymalnie do 45º i wysokość cięcia do 400 mm. Stosujemy elektrody w postaci drutów o grubości od 0.2 mm do 0.33 mm.

  • Elektrodrążenie wgłębne EDM

Metoda ta znajduje zastosowanie głównie podczas obróbki specjalistycznych części maszyn i urządzeń z materiałów trudnoobrabialnych. Obróbka EDM pozwala uzyskać skomplikowane kształty, trudne lub niemożliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych metod skrawania. Drążenie w materiale wykonywane jest przy pomocy precyzyjnej elektrody miedzianej lub grafitowej wykonanej w centrum obróbczym.

Posiadamy elektrodrążarki wgłębne WALTER, w których możemy obrabiać detale o wysokości do 200 mm, posiadająca stół roboczy o wymiarach 450 mm x 320 mm,  a także elektrodrążarkę YUNG DP 300, która umożliwia pracę z detalem o maksymalnych wymiarach 600 x 370 mm o wysokości 270 mm.

  • Drążenie otworów

Jest to metoda stosowana do wiercenia otworów i głębokich otworów, które nie mogą być wykonywane za pomocą innych metod obróbki. Elektrodą jest nierdzewna rurka, która może być wykorzystywana do drążenia wszelkich typów metali jak np. stali nierdzewnej, węgliku wolframu, miedzi itp.

W naszym parku maszynowym posiadamy drążarkę do otworów AgieCharmilles DRILL 20 firmy GF Machining Solutions pozwalającej na obróbkę detali o wadze do 300 kg i  wymiarach nieprzekraczających 700 x 450 x 200 mm, wykorzystując elektrody o średnicy od 0,3 mm do 3 mm.

Nabor GF AgieCharmilles CUT300 elektrodrazenie EDM